close
International

Tibi Ușeriu, întors triumfător din cursa 6633 Artctic Ultra pentru a doua oară, cea mai dificilă competiție a lumii, a fost așteptat la aeroport de presă, admiratori și chiar și de susținătorii lui gherleni.

17496147_1380946468636977_575770345_n

Ultra maratonul de la Polul Nord, a fost câștigat de Tibi Ușeriu, care a condus cursa de la început până la final. În 180 de ore a terminat traseul ultra-maratonului de 566 de km și a pus steagul României pe primul loc. Despre cursă, Tibi Ușeriu afirmă:
“Acolo umbli ca să nu mori. E simplu”.

Premiul acestui ultra-maraton este unul simbolic, o geacă, dar Tibi Ușeriu susține cauza asociației Tăsuleasa Social, de împădurire a zonelor din județul Bistrița.

Acasă, toată lumea îl așteapta ca pe un erou. Tiberiu este primul pământean care câștigă de două ori la rând cel mai greu ultramaraton din lume: Arctic 6633. Și simpatizanții gherleni ai sportivului au fost prezenți la Aeroportul Internațional Avram Iancu pentru a-l aștepta și felicita pe românul care a reușit imposibilul, de două ori.